DeNewtonmore Camanachd Club


Shinty było grane w Newtonmore przez wieki. Można znalezć zapiski od 1877 roku potwierdzające istnienie klubu i gier rozgrywanych na obecnym boisku Eilean Bheannchair zwanym potocznie Eilan. W 1895 roku klub został zrzeszony w Camanachd Association (Szkockim Związku Sportowym).

Od tego czasu klub wygrał dwadzieścia osiem razy Camanachd Cup – Narodowy Puchar Szkocji. Jest to record, którego żadna inna drużyna nie osiągneła. Klub zdobył również trzydzieści razy McTavish Cup oraz wiele innych trofeów.

Drużyna z Newtonmore jest partnerską drużyną z Kyles Athletic z Fort William. Wspierają się nawzajem oraz kibicują podczas meczy.


Natomiast największym rywalem jest sąsiedzka drużyna z Kingussie. Zdażało się parokrotnie , że to oni byli pierwszym klubem przed Newtonmore. Naszczęście ta sytuacja nie trwała zbyt długo!!!

Gdzie można oglądać mecze shinty?

Zawodnicy z drużyny Newtonmore grają w niebieskich spodenkach oraz w pasiastych (biało-niebieskich) bluzach i getrach.

Klub posiada dwie drużyny biorące udział w zawodach ligowych. W skład pierwszej wchodzą zawodnicy od 17 roku życia a w drugiej od 14 roku życia. W klubie trenuje również ponad 20 chłopców ze szkoły podstawowej.

Pierwszy wyrzut piłki zatrzyna się o 14.30 o ile nie zostanie zmieniony czas (terminy spotkań znajdują się w każdym hotelu).

Jeśli jesteś zainteresowany tą szkocką grą zgłoś sie do nas a odpowiemy na wszystkie twoje pytania.Co to jest shinty?
Shinty lub Camanachd ( w jęz.galik) jest grą sportową wymyśloną przez irlandzkich misjonaży ponad dwa tysiące lat temu. Grę tę można bezwątpienia uznać za szkocki sport narodowy. Niektórzy uważają, że technika uderzenia kijem do shinty dała początek innej grze jaką jest golf. Również sinty było bazą do powstania hokeju na lodzie w Kanadzie.


W meczu udział biorą dwie drużyny liczące dwunastu zawodników z trzema możliwościami zmian. Boisko jest trawiaste o długości od 127 do 155 metrów, a szerokie na 63 do 73 metrów. Bramki mają wymiary: 3,05 metrów wysokości a 3,66 metrów szerokości. Piłka jest mniejsza i twardsza niż do hokeja na trawie i waży od 65 do 75 gramów. Kij do shinty zwany caman jest podobny do kija hokejowego. Składa się z rękojeści, spłaszczonej nasady i zaokrąglonego końca. Piłka udeżana jest nasadą i przez to nadawana jest jej rotacja. Zawodnicy używają rążnych kijów w zależności na jakiej pozycji grają. Odpowiednikiem Shinty nie jest jednak hokej na trawie a irlandzka gra o nazwie Hurling. Przy ujednoliconych zasadach mogą odbywać się międzynarodowe mecze pomiędzy tymi państwami.

Mecz rozgrywany jest w dwóch połowach po 45 minut. Gra rozpoczyna się wyrzutem piłki w górę przez sędziego. Piłka wprowadzana jest do gry poprzez uderzenie kijem jednego z zawodników (podobnie jak w piłce koszykowej). Piłka musi być uderzona ponad głowami . W grze tej dopuszczalny jest kontakt fizyczny niż w hokeju na trawie - zawodnicy mogą blokować piłkę ciałem oraz kijem. Nie jest zabronione unoszenie kija ponad głowę i odbijanie dowolną częścią kija.

Jest to gra szybka gdzie obrona może momentalnie przejść w atak i odwrotnie. Zawodnicy grają na wyznaczonych pozycjach i nie zmieniają ich tak jak np.w rugby lub w piłce nożnej. Piłka może być zatrzymywana przez gracza tylko obiema stopami równocześnie, kopanie jej jest zabronione. Jedynie bramkarz może wybić piłkę otwartą częścią dłoni, nie może jej jednak chwytać i przyczymywać.

Zawodnik wybijający piłkę z autu musi obiema stopami dotykać lini bocznej w miejscu wyjścia piłki poza boisko. Stopy powinny całkowicie przylegać do podłoża. Wyrzuca on piłkę ponad głowę i uderza ja nasadą kija. W rzeczywistości jest to trudniejsze do wykonania niż to wygląda!!!

Jedną z ważniejszych zasad różniących shinty od innych gier jest zasada spalonego. Jeśli zawodnik znajdzie się w polu bramkowym przed przyjęciem piłki (czeka na nią), to wtedy jest”spalony”. Nie ma znaczenia czy piłka znajduje się w powietrzu czy na ziemi. Pole bramkowe jest zaznaczone półkolistą linią przed bramką.